Vi rekommenderar att du använder en annan webbläsare för bäst upplevelse av hemsidan.
Foto på vardagsrum med soffa och soffbord i ljusa färger

Frida inreder tvåan snyggt och smart

Vi lät inredare Frida Dorsch inreda en tvåa på 49 kvm i Glöd med en budget på 20 000 kr på Ikea. Sedan fick hon piffa med textilier, växter och belysning. Resultatet blev ett varmt och välkomnande hem där man både kan plugga i lugn och ro och umgås med vänner.

Foto på vardagsrum och hall i bakgrunden
Foto på helhet av vardagsrummet och matplatsen

Det här var ett riktigt roligt uppdrag! Man kommer ganska långt med 20 000 kr på Ikea, för ofta har man redan en del möbler och prylar, säger Frida.

I en mindre lägenhet är det bra om möblerna är nätta och kan ha flera funktioner. Frida tänkte särskilt på flexibiliteten när hon valde möbler. Soffbordet rymmer förvaring och avlastningsbordet fungerar i alla rum. Soffan Söderhamn är hon särskilt förtjust i.

Söderhamn går att bygga till med olika moduler och man kan byta klädsel på den om den blir sliten eller om man vill ha en annan färg. Det tycker jag är toppen, säger Frida.

Foto på en säng i sovrummet med kuddar i färgerna orange och mörkblå
Foto på matplats med en färgglad tavla i bakgrunden

Möblerna håller en varm och neutral färgskala som skapar ett lugn på en liten yta.

Det blir som en fin canvas där du lätt kan få en personlig touch genom att addera till exempel kuddar i färg eller någon härlig tavla.

Om du ska inreda med tajt budget tipsar Frida om att välja hållbara material som står sig över tid.

Ikea har många prisvärda produkter, men blanda gärna upp det med second hand. Dels får du ett mer personligt hem, men du kan också för liten peng hitta inredning i fin kvalitet, tipsar hon.

 

Fridas inköpslista för 20.000kr hittar du här.

Fridas inköpslista för 25.000kr hittar du här.

Foto på diskbänk med tallrikar, skärbräda och tvålar
Foto på ljusstakar och böcker som ligger på ett bort i ljustträ
Foto på tvbänk